Osteoporóza – podceňované onemocnění

 

Plíživý proces – od zdravých kostí až po úbytek kostní hmoty

Osteoporóza je onemocnění kostí. Základním mechanismem je nerovnováha mezi tvořením kostní hmoty a jejím úbytkem, který může vést k vysokému riziku vzniku zlomenin. Low Intensity Vibration – LiV (vibrace nízké intenzity) představuje bezpečnou a efektivní intervenci bez nutnosti brát léky, přičemž koriguje tuto nerovnováhu a léčí osteoporózu.

 

Marodyne LiV je bezpečný a účinný při osteoporóze, je založený na výzkumu jejích příčin a na aplikované vědě

Mechanismus Marodyne LiV pro zachování nebo růst hustoty minerálů v kostech je realizován zčásti povzbuzením aktivity osteoblastů (buněk budujících kosti) a zčásti potlačením aktivity osteoklastů (resorpce kostí). Výzkum také ukázal, že Marodyne LiV podporuje mezenchymální diferenciaci kmenových buněk, a působí tak pozitivně na genezi osteoblastů (tvoření kostí) a proti adipogenezi (tvoření tuku).

 

Stabilita kostí

Cílem léčby osteoporózy je vybudovat stabilitu kostí nebo ji alespoň zachovat. Po měření hustoty minerálů v kostech se léčebný program zaměřuje na zlepšení T-hodnot s cílem dostat vás z osteoporotické zóny. Měření v intervalech, zpravidla za rok od začátku léčby a pak každý další rok, ukazuje účinnost léčby. Dvě nejdůležitější složky léčby osteoporózy jsou dostatečná výživa s vápníkem a vitamínem D a pravidelný tělesný pohyb. Lze předepisovat léky, ale bez výživy bohaté na vitamíny a minerály a bez přiměřeného tělesného pohybu je účinek omezený.

 

Wolffův zákon

Wolfův zákon vyvinul v 19. století berlínský lékař Julius Wolff po řadě pozorování a měření kostí. Wolffův zákon představuje dnes jedno ze základních pravidel pro práci ortopedů: platí především pro léčbu osteoporózy. Základní koncepcí Wolffova zákona je skutečnost, že se kost aktivně přizpůsobuje zatížení a relativním silám. Jednoduše řečeno, když jsou kosti průběžně zatěžovány, tělo reaguje tak, že buduje více kostní hmoty, aby mohlo odolávat působící síle. Tímto způsobem reaguje vnější i vnitřní kostní tkáň. Kost získává na pevnosti a dochází k její tvorbě při zatížení, a proto platí i opak: kost ztrácí na pevnosti a hroutí se, když není používána nebo zatěžována.

Efekt zatížení a odlehčení kosti

 

 

 

Jestliže je kost silněji zatěžována, časem se přizpůsobí a změní se tak, aby zvládla zvýšenou sílu. Obráceně také platí, že kost při klesajícím zatížení zeslábne a sníží se její hustota, protože nemá dostatek podnětů k tomu, aby zůstala silná: obrázek vlevo znázorňuje kost s nižší hustotou, obrázek vpravo ukazuje přestavěnou kost po léčbě pomocí LiV.

Kost reaguje jak na velké nízkofrekvenční, tak i na malé vysokofrekvenční síly. Tyto síly umožňují kostem růst a zůstat zdravé. Marodyne LiV poskytuje velmi přesné, nízce intenzivní vibrace (0,4g), které se z přístroje přenáší na člověka s vysokou frekvencí (30 Hz). Přesné vibrace nízké intenzity napodobují malé vysokofrekvenční síly, kterými svaly působí na kosti. Toto stimuluje aktivitu osteoblastů (buněk budujících kosti) a současně tlumí aktivitu osteoklastů (odbourávání kostí).

Zkoumání ukázalo, že vibrace nízké intenzity poskytují kostře mechanické signály. Jednoroční placebem kontrolovaná výzkumná studie prováděná u žen v postmenopauze ukázala, že vibrace na nízké úrovni účinně tlumí úbytek kostní hmoty v páteři a kostech stehenních. (1)

Další studie ukázala, že krátkodobá aplikace Marodyne LiV zvýšila kostní a svalovou hmotu na nosné části kostry mladých dospělých žen s nízkým BMD (hustota minerálů v kostech). (2)

Třetí studie prováděná u velké skupiny žen ve věku nad 60 let ukázala významné snížení pádů a zlomenin ve skupině, která používala LIV, ve srovnání s normální tréninkovou skupinou. (3)

Reference

(1) Rubin C, Recker R, Cullen D, Ryaby J, McCabe J, McLeod K; Prevention of postmenopausal bone loss by a low-magnitude, high-frequency mechanical stimuli: a clinical trial assessing compliance, efficacy, and safety. Journal of Bone and Mineral Research (2004)

(2) Gilsanz V, Wren T, Sanchez M, Dorey F, Judex S, Rubin C; Low-Level, High-Frequency Mechanical Signals Enhance Musculoskeletal Development of Young Women With Low BMD. Journal of Bone and Mineral Research (2006)

(3) Leung KS, Li CY, Tse YK, Choy TK, Leung PC, Hung VW, Chan SY, Leung AH, Cheung WH; Effects of 18-month low magnitude high-frequency vibration on fall rate and fracture risks in 710 community elderly—a cluster-randomized controlled trial. Osteoporosis International (2014)